Samochód elektryczny z przyczepą kempingową ? czy to dobry pomysł?

Samochód elektryczny a przyczepa kempingowa ? Blog KoKo Kamper

Bez spalin, ciszej, bardziej ekologicznie, a jednocześnie dynamicznie i z dużą mocą. Właściciele samochodów elektrycznych posiadają wiele argumentów, dlaczego wybrali właśnie ten typ pojazdu. Nowoczesne samochody elektryczne mogą przemierzać długi dystans na jednym ładowaniu i w niektórych przypadkach ich zasięgi są porównywalne do zasięgów samochodów spalinowych na jednym baku. A skoro elektrykiem można wyruszyć w długą trasę, to otwierają się także możliwości do użytkowania ich w caravaningu. Nikogo już nie dziwią samochody elektryczne z przyczepą kempingową, a coraz więcej kempingów oprócz standardowego dostępu do prądu oferuje swoim klientom stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Czy zatem samochody elektryczne to przyszłość caravaningu?

Spis treści:

 • Czy samochody elektryczne mogą mieć zamontowany hak?
 • Czy samochód elektryczny może holować przyczepę kempingową?
 • Czy holowanie przyczepy kempingowej elektrykiem wymaga specjalnego prawa jazdy?
 • Samochód elektryczny – zasięg z przyczepą kempingową
 • Podróż elektrykiem z przyczepą – na co zwrócić uwagę
 • Samochód elektryczny na kempingu
 • Które samochody elektryczne mogą holować przyczepę kempingową?
 • Jaka przyczepa kempingowa do samochodu elektrycznego

Czy samochody elektryczne mogą mieć zamontowany hak?

Nie wszystkie samochody elektryczne mają homologację na instalację haka holowniczego. Dotyczy to szczególnie mniejszych modeli. Warto sprawdzić, czy dany model pojazdu na pewno może holować przyczepę, nawet jeśli można zamontować hak. Niektórzy producenci samochodów elektrycznych nakładają ograniczenia w tej kwestii tj. narzucają ograniczenie masy nałożonej na hak. Wszystkie istotne informacje na ten temat znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym swojego pojazdu. Większość pojazdów elektrycznych nie ma fabrycznie zamontowanego haka. Trzeba zrobić to we własnym zakresie w odpowiednim warsztacie, pamiętając też o legalizacji haka – konieczny jest przegląd haka w stacji kontroli pojazdów oraz rejestracja haka w urzędzie gminy (hak musi być wpisany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu).

Czy samochód elektryczny może holować przyczepę kempingową?

Możliwość holowania przyczepy zależy od warunków zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wiele modeli samochodów elektrycznych może mieć zamontowany hak i holować przyczepę kempingową do 750 kg. A wybrane elektryczne SUV-y mogą pociągnąć nawet cięższe przyczepy np. przyczepę kempingową o DMC 1000 kg lub przyczepę kempingową o DMC 1400 kg.

Czy holowanie przyczepy kempingowej elektrykiem wymaga specjalnego prawa jazdy?

W tym przypadku zasady są takie same jak w przypadku pojazdów spalinowych. Samochody elektryczne są zwykle cięższe niż auta spalinowe, dlatego zanim zaplanujesz wyprawę z przyczepą sprawdź DMC masę swojego pojazdu w dowodzie rejestracyjnym a następnie dodaj do tego DMC przyczepy. Otrzymasz w ten sposób DMC swojego zestawu.

Na prawo jazdy kategorii B można prowadzić samochód osobowy z przyczepą kempingową, jeśli DMC takiego zestawu nie przekracza 3,5 tony. Jeśli DMC zestawu elektryk + przyczepa kempingowa przekracza 3,5 tony, to możesz spróbować wybrać lżejszą przyczepę lub wyrobić prawo jazdy B+E. Sprawdź, jakie prawo jazdy jest potrzebne do holowania przyczepy kempingowej elektrykiem.

Samochód elektryczny – zasięg z przyczepą kempingową 

Zużycie prądu w przypadku samochodu elektrycznego z przyczepą jest nawet 40-50% wyższe niż obliczone dla samego pojazdu. Czyli przykładowo samochód, który standardowo może na pełnym naładowaniu przejechać 500km, ten zasięg zmniejsza się do 250km w przypadku holowania przyczepy kempingowej. 

Zmniejszenie zasięgu zależy przede wszystkim od masy przyczepy i jej ergonomii, a także używania podczas jazdy ogrzewania czy klimatyzacji. Dlatego już przy wstępnym planowaniu trasy trzeba założyć co najmniej dwukrotnie częstsze postoje na ładowanie pojazdu. Podczas jazdy samochód na bieżąco będzie wskazywał zasięg, więc na tej podstawie możesz później skorygować swój wstępny plan postojów na trasie.

Na prawo jazdy kategorii B można prowadzić samochód osobowy z przyczepą kempingową, jeśli DMC takiego zestawu nie przekracza 3,5 tony. Jeśli DMC zestawu elektryk + przyczepa kempingowa przekracza 3,5 tony, to możesz spróbować wybrać lżejszą przyczepę lub wyrobić prawo jazdy B+E. Sprawdź, jakie prawo jazdy jest potrzebne do holowania przyczepy kempingowej elektrykiem.

Podróż elektrykiem z przyczepą – na co zwrócić uwagę

Holowanie przyczepy samochodem elektrycznym nie różni się zbytnio od jazdy bez przyczepy, można dynamicznie przyspieszać, co w przypadku samochodów spalinowych jest nieco trudniejsze.

Ładowanie samochodu elektrycznego trwa oczywiście znacznie dłużej niż tankowanie benzyny. Dlatego warto w pobliżu punktu ładowania zaplanować sobie obiad lub po prostu dłuższy spacer dla regeneracji. Posiadając przyczepę kempingową można też w tym czasie zrelaksować się po prostu w jej wnętrzu. Niektóre stacja ładowania pojazdów nie są przystosowane do ładowania długich pojazdów, więc podczas podróży mogą zdarzyć się sytuacje wymagające odpięcia przyczepy w celu skorzystania z ładowarki.

Samochód elektryczny na kempingu

Przed wyborem kempingu wcześniej uzyskać informację o dostępności (a także sprawności!) ładowarki przeznaczonej do ładowania samochodów elektrycznych. Zazwyczaj te informacje są na stronie internetowej, ale lepiej się upewnić telefonicznie przed przyjazdem. W przypadku braku specjalnej ładowarki istnieje możliwość awaryjnego ładowania “zwykłym” prądem na kempingu. Jednak jest to bardzo mało wydajne, a poza tym niektóre kempingi nie dopuszczają możliwości ładowania samochodów elektrycznych poza wyznaczonymi stacjami ładowania. Złamanie tego zakazu może skutkować nawet wyrzuceniem z kempingu, jak miało to kiedyś miejsce w przypadku “kreatywnego” właściciela Tesli, który nawet ukrył swój samochód w namiocie, żeby tam podłączyć go do prądu.

Które samochody elektryczne mogą holować przyczepę kempingową?

Wiele modeli elektryków umożliwia holowanie tylko bardzo lekkich, małych przyczep o DMC 750kg. Jednak istnieje kilka samochodów elektrycznych, które mogą holować też cięższe przyczepy kempingowe. Przykładowe modele samochodów elektrycznych, które mogą holować przyczepę (maksymalna waga przyczepy hamowanej, z hamulcem najazdowym).

 • Audi e-Tron/Q4 e-Tron – 1800 kg
 • BMW iX3 – 750 kg
 • Citroen e-Spacetourer – 1000 kg
 • Citroen e-Jumpy – 1000 kg
 • Mercedes EQA – 750 kg
 • Mercedes EQS – 750 kg
 • Mercedes EQC – 1800 kg
 • Opel Zafira e-Life – 1000 kg
 • Skoda Enyag – 1000 kg
 • Tesla Model Y – 1600 kg
 • Tesla Model X – 2268 kg
 • Volvo XC40 Recharge Pure Electric – 1500kg
 • Volksvagen ID.4 – 1200 kg

Jaka przyczepa kempingowa do samochodu elektrycznego

W ofercie KoKo Kamper posiadamy przyczepy kempingowe, które sprawdzą się w przypadku wielu modeli pojazdów elektrycznych. Właścicielom elektryków poszukujących lekkiej przyczepy szczególnie polecamy model Adria Aviva 360 DK, o DMC 1000 kg, która mimo kompaktowych rozmiarów posiada wszystkie elementy potrzebne do komfortowego wypoczynku, wygodne łóżka, aneks kuchenny, a nawet toaletę z WC. Przyczepa kempingowa Adria Aviva 360 DK posiada ergonomiczny kształt i lekką konstrukcję, które ułatwiają manewrowanie podczas podróży i parkowania. Warto pamiętać, że ergonomia jest szczególnie istotna przy podróży samochodem elektrycznym, ponieważ holowanie przyczepy o dużym oporze powietrza może zdecydowanie zmniejszać zasięg pojazdu.

W KoKo Kamper posiadamy też komfortowe przyczepy kempingowe o DMC 1400 kg oraz przyczepy kempingowe o DMC 1600 kg. 

Pojazdy elektrycznie wciąż zyskują na popularności, co przekłada się bezpośrednio na rozbudowę infrastruktury i dostępność ładowarek, które można już spotkać na większości stacji benzynowych i przy dużych centrach handlowych. Także coraz więcej kempingów zapewnia stacje ładowania właścicielom elektryków. Widok samochodu elektrycznego z przyczepą kempingową to coraz częstszy widok w trasie i na polach kempingowych.