Kamper czy przyczepa kempingowa? Co wybrać?

Kamper czy przyczepa - blog KoKoKamper?

Kamper czy przyczepa kempingowa  – być może zastanawiasz się, co wybrać? Jeśli już wyobrażasz sobie malownicze trasy i kempingi w bajecznych lokalizacjach, ale wciąż nie wiesz, co lepiej wypożyczyć: kampera czy przyczepę, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tu porównanie podróżowania kamperem i przyczepą kempingową oraz pokazujemy zalety i wady obu rozwiązań. Zaczynamy!

Kampery i przyczepy to nowoczesne apartamenty na kołach, oferujące komfort, wygodę i niezależność. Są jednak pewne ważne różnice między podróżowaniem przyczepą i kamperem. Pokażemy Ci je w tym artykule! Pamiętaj, że zawsze chętnie z Tobą porozmawiamy, a gdy poznamy Twoje potrzeby i plany podróży, pomożemy Ci w wyborze najlepszego dla CIEBIE pojazdu kempingowego.

Przyczepa kempingowa czy kamper  – mobilność i niezależność podczas podróży

Poniżej zasadnicze różnice pomiędzy kamperem i przyczepą, mające znaczenie w zależności od tego, jaki typ podróżowania, nocowania i zwiedzania preferujesz:

Kamper  – objazdówka

Poniżej zasadnicze różnice pomiędzy kamperem i przyczepą, mające znaczenie w zależności od tego, jaki typ podróżowania, nocowania i zwiedzania preferujesz:

Kamper wraz z całym Twoim bagażem i wyposażeniem jest z Tobą cały czas. To najlepsza opcja, jeśli planujesz tzw. objazdówkę, czyli chcesz często zmieniać miejsca pobytu, przemierzać duże odległości i zatrzymywać się na postoju dla kamperów. Wystarczy odpowiednio zabezpieczone miejsce parkingowe i możesz po prostu wysiąść z pojazdu, i wyruszyć na wędrówkę po okolicy. A kolejnego dnia zrobić to samo… 200 km dalej

Jeśli jednak marzą Ci się wakacje w kamperze, ale chcesz chcesz nocować kilka nocy z rzędu w tym samym miejscu i jeździć kamperem po okolicy, to również jest to możliwe. Pamiętaj tylko, że każdorazowo potrzebne jest przygotowanie kampera do jazdy (zwinięcie moskitiery, odłączenie od mediów, zabezpieczenie bagaży i przedmiotów w strefie mieszkalnej). Zabiera to zwykle ok. 15-20 minut) i bywa męczące, jeśli masz świadomość, że mógłbyś tego NIE robić, mając przyczepę kempingową.

Gdy chcesz skorzystać z przestrzeni mieszkalnej kampera, po prostu odpinasz pasy… i od razu jesteś w swoim komfortowym domu na kołach. Nie musisz wysiadać z samochodu, odłączać i stabilizować przyczepy (ok. 15-30 minut, jeśli masz wprawę), a kolejnego dnia jej podłączać, zanim wyruszysz w trasę.  

Przyczepa kempingowa  – pobyt stacjonarny na kempingu i zwiedzanie samochodem

Przyczepa kempingowa sprawdza się doskonale, gdy planujesz dłuższe pobyty na jednym kempingu i chcesz korzystać z oferowanych na nim atrakcji, a zwiedzać wolisz samochodem. W takim przypadku odpinasz i stabilizujesz przyczepę (jeśli masz wprawę, zajmuje to ok. 15-30 min), zostawiasz ją bezpiecznie na kempingu i pakujesz rzeczy na wycieczkę do samochodu. Przy kempingach często są dostępne wygodne połączenia autobusowe lub taxi wodne, z których możesz skorzystać, aby zwiedzić okolicę. To zdecydowanie lepsza opcja niż zwiedzanie z przyczepą kempingową ze względu na problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, zwłaszcza w miastach i zatłoczonych kurortach turystycznych. 

Noclegi tylko na polu kempingowym czy dzikich parkingach? 

Kamperem możesz nocować niemal w każdym miejscu, gdzie można legalnie biwakować. Jeśli preferujesz specjalne parkingi, camper stopy (gdzie kampery są mile widziane, ale przyczepy – ze względu na długość –  już nie zawsze), dzikie kempingi kamper zapewni Ci komfortowy wypoczynek: prywatną kuchnię i łazienkę, możliwość korzystania z prądu, a także dostęp do wody dzięki pojemnym zbiornikom. 

Przyczepa kempingowa z reguły ma mały zbiornik na wodę szarą (lub nie posiada go wcale i konieczne jest podłączenie zewnętrzne), a także średnio 2,5 razy mniejszy zbiornik na wodę czystą w porównaniu z kamperem. Z tego powodu z przyczepą kempingową trudniej jest biwakować z dala od cywilizacji, jednak, jeśli się przygotujesz, jest to możliwe.

Manewrowanie pojazdem kempingowym –  łatwiej prowadzić kampera czy holować przyczepę kempingową?

Kamper to pojazd znacznie większy niż samochód osobowy i kierowca musi zachować dużą ostrożność podczas jazdy i manewrowania. Zasadniczo nasi klienci dobrze radzą sobie z prowadzeniem kampera i szybko przyzwyczają się do jego gabarytów. Pojazd stanowi jedną bryłę i jego prowadzenie rzadko przysparza trudności. 

 

Holowanie dużej przyczepy kempingowej wymaga od kierowcy większego doświadczenia i koncentracji podczas wszelkich manewrów na drodze. Parkowanie zestawem pojazdów może być wyzwaniem dla mniej doświadczonych kierowców.

 

Kamper dobrze się prowadzi także w górach, zimą. Ciągnięcie przyczepy może być wyzwaniem na wysokogórskich, wietrznych trasach, jeśli nie masz doświadczenia. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z nami, porozmawiamy i doradzimy. Jeśli od razu czujesz, że holowanie przyczepy zimą może być dla Ciebie za trudne, lepiej wypożycz kampera.

Prawo jazdy – kamper a przyczepa kempingowa

Do prowadzenia kampera w większości przypadków wystarcza prawo jazdy kategorii B. 

W przypadku prowadzenia zestawu: samochód osobowy + przyczepa kempingowa przekroczenie DMC 3,5 tony jest niemal pewne. W takich sytuacjach konieczne jest już prawo jazdy B96 (do 4250 kg) lub B+E (do 7000 kg). Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat prawa jazdy na przyczepę kempingową.

Pojemność pojazdu i strefa mieszkalna – porównanie kampera i przyczepy kempingowej

Kamper i przyczepa mają wydzielone: strefę dzienną z wygodnymi kanapami, łazienkę z prysznicem oraz aneks kuchenny z lodówką, zlewem i kuchenką gazową, a także przestrzeń na przechowywanie bagażu. Jeśli jednak porównamy przyczepę i kamper o podobnej długości, to zasadniczo więcej przestrzeni mieszkalnej i bagażowej oferuje przyczepa kempingowa niż kamper. Po wejściu do przyczepy możemy mieć wrażenie, że jest bardziej przestronnie niż w kamperze, dlatego że w kamperze część miejsca zabiera szoferka. 

W przyczepie kempingowej zwykle jest więcej miejsca na przechowywanie (pojemne szafy i szafki). W kamperach tej przestrzeni może być nieco mniej, ale za to zazwyczaj posiadają one pojemny garaż dostępny z zewnątrz pojazdu.

Dokonując wyboru, weź pod uwagę, ile osób będzie podróżować, bo:

  • istnieją modele przyczep, które zapewniają komfortowe warunki do spania nawet dla 8 osób.
  • większość kamperów przeznaczona jest dla 4-5 osób, rzadziej zdarzają się pojazdy mogące pomieścić 6 osób.

Kamper czy przyczepa kempingowa – koszty wynajmu

Wynajem kampera jest droższy niż wynajem przyczepy kempingowej (w wypożyczalni KoKo Kamper ta różnica wynosi ok. 300 zł/dobę).

Cena wynajęcia kampera Prestige w sezonie niskim to 590 zł/ dobę, w sezonie wysokim to 760 zł / dobę.

Cena wynajęcia przyczepy kempingowej w sezonie niskim to 280 zł/dobę, w sezonie wysokim to 320 zł/dobę.

Przy wynajęciu pojazdu kempingowego na tydzień, różnica w cenie najmu wynosi już ponad 2000 zł.

Koszty kempingu dla pojazdów kempingowych

Opłata za postawienie kampera lub dużej przyczepy kempingowej na kempingu jest zwykle porównywalna, natomiast podróżując z przyczepą, trzeba liczyć się z dodatkową opłatą za parking dla samochodu osobowego (jest ona zwykle niewielka, jednak przy długim pobycie może być to zauważalny wydatek, który warto uwzględnić w budżecie).

Kamper vs przyczepa – zużycie paliwa i opłaty drogowe

Planując budżet na paliwo, można zasadniczo założyć, że kamper spala podobną ilość paliwa/100km jak zestaw samochód osobowy + przyczepa. W przypadku naszych kamperów jest to średnio 11-13 litrów / 100 km.

Zestaw, czyli: samochód + przyczepa kempingowa zwykle przekracza 3500 kg, co wiąże się z wyższymi opłatami drogowymi oraz droższymi parkingami.

Zakup kampera czy przyczepy kempingowej – koszty

Kupić kampera czy przyczepę? Decyzja o zakupie pojazdu kempingowego jest znacznie poważniejsza niż decyzja w sprawie wynajmu. Dlatego rekomendujemy: przetestuj obydwa pojazdy, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. W naszej wypożyczalni mamy specjalną ofertę dla osób, które są zainteresowane zakupem przyczepy lub kampera: „Przetestuj i kup!”. Jeśli po zakończonej podróży zdecydujesz się kupić pojazd od KoKo Kamper, kwota wynajmu zostanie odliczona od ceny zakupu pojazdu! 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij:

Koszt zakupu kampera jest wyższy niż przyczepy kempingowej. Przykładowo używany kamper na sprzedaż z oferty KoKo Kamper kosztuje ok. 335 000 zł brutto, a używana przyczepa kempingowa na sprzedaż z oferty KoKo Kamper kosztuje ok. 209 000 zł brutto, choć możemy zaproponować dla Ciebie tańszą opcję: od 100 000 zł brutto.

Sprawdź ofertę KoKo Kamper:

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kampera lub zakupem przyczepy kempingowej, to pamiętaj, że koszty eksploatacji, napraw, ubezpieczenia i przeglądów kampera są wyższe niż przyczepy kempingowej. W przypadku obu typów pojazdów zadbaj o miejsce, w którym będziesz je bezpiecznie przechowywał. W Koko Kamper oferujemy zimowanie pojazdów – kliknij link, jeśli chcesz poznać ofertę:

Co lepsze? Kamper czy przyczepa kempingowa  – podsumowanie

Kamper Przyczepa kempingowa
Mobilność Dom na kołach i dostęp do części mieszkalnej od razu po zaparkowaniu. Dostęp do części mieszkalnej po opuszczeniu samochodu i bezpiecznym zaparkowaniu przyczepy.
Przestrzeń mieszkalna (przy porównywalnej wielkości pojazdu) Komfortowe warunki do wypoczynku; mniej przestrzeni niż w przyczepie, garaż (schowek) na gabaryty. . Większa przestrzeń mieszkalna; więcej miejsca na bagaże; brak garażu na gabaryty.
Noclegi „na dziko” Możliwość noclegu i korzystania  z mediów bez bazy kempingowej. *Nie rekomendujemy ze względu na możliwość uszkodzenia pojazdu. Nocleg na polach kempingowych ze względu na konieczność podłączenia mediów.   *Nie rekomendujemy ze względu na możliwość uszkodzenia pojazdu.
Dodatkowy bagaż/przyczepka Możliwość podłączenia dodatkowej przyczepy, jeśli kamper ma hak. Brak możliwości holowania dodatkowej przyczepy
Wycieczki objazdowe po Polsce i Europie  TAK! Więcej utrudnień w porównaniu z kamperem (trzeba często odłączać/przyłączać przyczepę, dokładnie planować noclegi z dostępem do mediów, mniejsza spontaniczność podczas podróży)
Stacjonarne pobyty na kempingu traktowanym jako baza wypadowa do wycieczek   Więcej utrudnień w porównaniu z przyczepą (trzeba za każdym razem zwijać “obóz” i przygotować kampera do jazdy przed każdym, nawet krótkim, wyjazdem z kempingu) TAK! Łatwe! Odpięcie i stabilizacja przyczepy ok. 15-30 min.
Zimowy caravaning TAK! (wszystkie kampery KoKo Kamper są izolowane i ogrzewane) Przyczepy są izolowane i ogrzewane.   Jazda zimą w wysokich górach wymaga większego doświadczenia od kierowcy i mocnego holownika.
Prawo jazdy W większości przypadków wystarczy kat. B. , wyjątkiem jest ogromny kamper na kategorię C (podlinkowana Frankia) W większości przypadków konieczne jest prawo jazdy B+E, dla mniejszych przyczep B96; rzadziej możliwa kategoria B.
Głośność podczas jazdy Nieco większa głośność podczas jazdy niż w samochodzie osobowym. Głośność zależy od pojazdu holującego przyczepę, natomiast przy holowaniu przyczepy mogą pojawiać się lekkie szarpnięcia wpływające na komfort podróży.
Manewrowanie Duża łatwość manewrowania, potrzebne  mniejsze miejsce parkingowe. Trudniejsze manewrowanie, przy parkowaniu zestawu konieczne jest większe miejsce parkingowe.
Zbiorniki na wodę Duże zbiorniki na wodę czystą i wodę szarą – ok. 120 litrów. Mniejsze zbiorniki na wodę czystą (zwykle nie więcej niż 40-50 litrów) i zazwyczaj brak zbiornika szarą (dostawiany na zewnątrz) .
Cena wynajmu Wyższa cena wynajmu (w KoKo Kamper od 590 zł/dobę) Niższa cena wynajmu (w KoKo Kamper od 280 zł/dobę)
Cena zakupu Wyższa cena (w koko kamper od 335.000 zł brutto) Niższa cena (w KoKo Kamper od 100 000 zł brutto)
Koszty eksploatacji Wyższy koszt ubezpieczenia, przeglądów i napraw. Niższy koszt ubezpieczenia, przeglądów i napraw, ale dodatkowo konieczność eksploatacji samochodu.
Przechowywanie poza sezonem Bardziej wymagające, konieczne uruchamianie silnika. (sprawdź ofertę: zimowanie kamperów – podlinkowane – https://kokokamper.pl/zimowanie-kamperow-i-przyczep-kempingowych/ w KoKo Kamper) Łatwiejsze – po odpowiednim przygotowaniu instalacji i posprzątaniu można zostawić przyczepę na cały sezon zimowy i o niej “zapomnieć” (sprawdź ofertę: zimowanie przyczep kempingowych – podlinkowane – https://kokokamper.pl/zimowanie-kamperow-i-przyczep-kempingowych/ w KoKo Kamper)

Nadal nie masz pewności, co wybrać? Przyczepę kempingową czy kamper? Skontaktuj się z nami! Chętnie doradzimy!