Sprzątanie kampera

Sprzątanie kampera, opróżnianie toalety i zbiornika wody szarej

Sprzątanie kampera – przychodzi na to czas, gdy podróż kamperem dobiega końca. Zapewne pamiętasz, że kamper musi wrócić do wypożyczalni w takim stanie, w jakim został wypożyczony – czyli: posprzątany w środku i umyty z zewnątrz. Dokładne sprzątanie wnętrza pojazdu po długiej podróży całą rodziną może wydawać się problematyczne. W praktyce może jednak przebiegać szybko i sprawnie pod warunkiem, że będziesz pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Przeczytaj ten artykuł!

Jak utrzymać porządek w kamperze podczas wyjazdu?

Jak utrzymać porządek w kamperze? Najlepiej – przez cały czas. Utrzymując ład i czystość każdego dnia podczas wyjazdu, zapewniasz sobie znacznie mniej pracy przed zdaniem kampera. A poza tym przebywanie w czystym wnętrzu na pewno jest znacznie przyjemniejsze. 

Praktyczne porady dotyczące utrzymania czystości w kamperze:

Oto zbiór praktycznych porad, jak utrzymać porządek i czystość w kamperze w trakcie podróży:

  • wycieraczka przed wejściem – duża wycieraczka z wypustkami umieszczona przed drzwiami wejściowymi do kampera pozwoli Wam łatwo i szybko pozbyć się błota i kurzu, dzięki temu do strefy mieszkalnej nie będziecie wnosić piachu. 
  • pakowanie rzeczy w torby typu Ikea – masz do nich łatwy dostęp, mieszczą się w szafie, schowkach czy w garażu. Jeśli odpowiednio posegregujesz rzeczy wystarczy że wyjmiesz potrzebną torbę, nie będzie konieczne przeszukiwanie dużych walizek czy szukanie wśród rzeczy spakowanych luzem.
  • plastikowe pojemniki – bardzo przydatne podczas podróży kamperem są różnej wielkości plastikowe pojemniki, w których możesz schować środki czystości, żywność czy dziecięce zabawki. Dzięki temu łatwo znajdziesz potrzebne rzeczy, a nie będą one leżały na wierzchu.
  • ochrona tapicerki –  pranie zabrudzonej tapicerki wiąże się z dodatkowym kosztem. Dlatego jeśli przewidujesz, że tapicerka w kamperze może się poważnie zabrudzić (np. Twoje dzieci lubią jeść z dużym “rozmachem”) to zadbaj o osłonięcie foteli i kanap np. dodatkową narzutą lub kocem. Dzięki temu oszczędzisz na praniu tapicerki.
  • ochrona materacy – jeśli Twoim maluchom zdarzają się jeszcze wpadki w czasie snu, to zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie materaca, na którym śpią dzieci. Zdecydowanie łatwiej (i taniej i szybciej) jest wyrzucić mokry podkład niż prać cały materac.
  • sprzątanie na bieżąco – jeśli zadbacie o utrzymanie porządku podczas wyjazdu, sprzątanie kampera na koniec nie będzie stanowić problemu.

Przygotowanie kampera do zwrotu do wypożyczalni

Przed rozpoczęciem sprzątania pojazdu kempingowego warto wypakować wszystkie bagaże i akcesoria, opróżnić wszystkie szafy i schowki. Pusty kamper zdecydowanie łatwiej będzie doprowadzić do porządku. 

Jeśli kamper był zadbany przez całą podróż i nie będzie w nim żadnych poważnych zabrudzeń, to przed oddaniem pojazdu do wypożyczalni pozostanie tradycyjne sprzątanie kampera – opróżnianie zbiorników (opróżnianie toalety w kamperze, opróżnienie zbiornika wody szarej), opróżnienie kosza na śmieci, umycie blatów, kuchni, lodówki, łazienki i odkurzenie wnętrza pojazdu. Powierzchnia kampera nie jest duża, więc te prace zwykle przebiegają szybko i sprawnie. 

Jeśli podczas użytkowania kampera pojawiły się zabrudzenia tapicerki lub materacy, to konieczne jest ich profesjonalne pranie, tak żeby usunąć ślady zabrudzeń. 

Gdy kamper jest już czysty w środku możecie zająć się myciem pojazdu z zewnątrz. Najwygodniej to zrobić na myjni bezdotykowej – umycie kampera z zewnątrz zazwyczaj nie zajmuje więcej czasu niż 30 minut. Wiele takich punktów posiada stanowiska przystosowane do mycia pojazdów wysokich.

Opróżnianie toalety w kamperze

Osoby, które dopiero zaczynają podróże kamperem mogą obawiać się kwestii opróżniania toalety w kamperze – kojarzy się to z nieprzyjemnym zapachem. Na szczęście nowoczesne rozwiązania stosowane w caravaningu sprawiają, że ta procedura nie stanowi żadnego problemu, pojemniki są szczelne, a specjalne środki chemiczne skutecznie neutralizują zapach. W naszych kamperach znajdują się łatwe w obsłudze toalety ze zbiornikami kasetowymi. Zbiornik odczepia się od toalety i jego zawartość należy wylać w wyznaczone miejsce:

  • wyznaczone miejsca na kempingach
  • oznakowane toalety na stacjach benzynowych
  • punkty zrzutu nieczystości w stacjach obsługi kamperów
  • punkty serwisowe pojazdów kempingowych
  • miejsca obsługi podróżnych na autostradach

Toaleta w kamperze jest łatwa w obsłudze, a regularne opróżnianie zbiornika zapewnia komfort podróży.

Woda szara w kamperze – jak się jej pozbyć?

Zbiornik na szarą wodę do kampera zbiera wodę po zmywaniu naczyń czy prysznicu. Woda szara to w praktyce brudna woda zawierająca mydliny zmieszane z płynem do naczyń. Taką wodę należy zrzucać w wyznaczonych miejscach na kempingach, stacjach benzynowych lub punktach obsługi kampera. W praktyce najczęściej trzeba ustawić kamper nad specjalną kratką, do której opróżnia się zbiornik wody szarej. 

Pamiętaj, żeby nie opróżniać zbiorników poza dozwolonymi miejscami – nieprzyjemne zapachy będą uciążliwe dla innych osób, poza tym takie postępowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia (namnażanie się drobnoustrojów, możliwość skażenia wody pitnej) i dla przyrody (pozostałości chemikaliów).

Możliwość wykupienia usługi sprzątania kampera

Nie masz czasu lub ochoty na sprzątanie kampera przed zwrotem do wypożyczalni? Nic straconego, możesz wykupić u nas usługę sprzątania pojazdu kempingowego – nie musisz wtedy się niczym przejmować.

Koszt sprzątania kampera:

Koszt sprzątania kampera / przyczepy obejmuje:
  • posprzątanie wewnątrz

  • umycie z zewnątrz

  • opróżnienie toalety

Ceny:

  • przy zdaniu kampera do wypożyczalni – 850 zł
  • przy zakupie usługi przy dokonywaniu rezerwacji lub do czasu wyjazdu z wypożyczalni KOKO Kamper – rabat -30%
    850 zł595 zł cena, oszczędzasz 255 zł

 

Możliwość wykupienia usługi mycia kampera z zewnątrz

Umycie kampera z zewnątrz wymaga skorzystania z myjni i dokładnego umycia pojazdu myjką ciśnieniową. Jeśli wolisz uniknąć wizyty na myjni, możesz zlecić umycie kampera w naszej wypożyczalni. Jeśli wolisz samodzielnie posprzątać kampera / przyczepę wewnątrz, ale wolisz uniknąć wizyty na myjni, możesz zlecić nam tylko umycie pojazdu z zewnątrz. 

Koszt mycia kampera z zewnątrz:

  • przy zakupie usługi przy rezerwacji – 100 zł
  • przy zakupie usługi przy zdaniu kampera – 200 zł

Wypożyczając kamper z wypożyczalni KoKo Kamper otrzymasz od nas wszystkie istotne informacje dotyczące obsługi kampera. Podczas szkolenia dokładnie wytłumaczymy jak opróżniać toaletę w kamperze i zbiornik wody szarej. Przed wypożyczeniem pojazdu kempingowego zachęcamy także do obejrzenia video na temat obsługi kampera.