Ubezpieczenie kaucji za kampera

Ubezpieczenie kaucji za kampera podczas podróży zagranicznych

Ubezpieczenie kaucji za kampera, a dokładniej: wkładu własnego przy wynajmie kampera – to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie kompletny spokój. W zdecydowanej większości przypadków kaucja za wynajem kampera jest zwracana naszym klientom w całości, bo nie mamy żadnych zastrzeżeń co do stanu zwracanego pojazdu. Jednak nawet najlepszym i najbardziej ostrożnym kierowcom mogą zdarzyć się wypadki kolizje czy  drobne uszkodzenia parkingowe, ale też czy szkody niezależne od nas, spowodowane przez osoby trzecie. Do takich szkód zaliczamy np. zarysowanie lakieru, urwanie lusterka czy wgniecenie karoserii. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie kaucji za wynajem kampera, które umożliwia uzyskanie zwrotu kwoty potrąconej z kaucji w związku ze spowodową szkodą.Chcesz wiedzieć, jak to działa? Przeczytaj ten artykuł!

Chcąc zapewnić naszym klientom jeszcze większy spokój podczas wakacji kamperem, nawiązaliśmy współpracę z brokerem ubezpieczeniowym, który oferuje w ramach polisy podróżnej dodatek, jakim jest ubezpieczenie kaucji za wynajem kampera podczas podróży zagranicznych, określane formalnie jako “ubezpieczenie wkładu własnego”.

Ubezpieczenie wkładu własnego – wynajem kampera

Jeśli planujesz podróż kamperem poza granicę Polski, możesz skorzystać z możliwości zniesienia odpowiedzialności finansowej w przypadku szkód powstałych w wynajętym pojeździe kempingowym polegających na uszkodzeniu pojazdu w wyniku kolizji lub wypadku drogowego podczas podróży. Ubezpieczenie to daje możliwość przeniesienia kosztów w przypadku szkody na ubezpieczyciela.

Pamiętaj jednak, że zawarcie ubezpieczenia NIE zwalnia od wpłacenia kaucji! Kaucja za wynajem kampera wpłacana jest na normalnych zasadach (przeczytaj więcej o kaucji za kampera, natomiast ubezpieczenie umożliwia Ci uzyskanie zwrotu kwoty potrąconej z kaucji w związku ze spowodową szkodą.

Zgodnie z zapisami paragrafu 9 z warunków ubezpieczenia:

“Zniesienie udziału własnego w wynajętym pojeździe

 1. Przedmiotem ubezpieczenia jest kwota stanowiąca udział własny Ubezpieczonego, określona w umowie najmu jednego pojazdu: samochodu osobowego lub kampera (nie starszych niż 10 lat, o masie całkowitej do 3,5 tony, przewożących do 9 osób), jaką ubezpieczony w ramach umowy najmu pokrył we własnym zakresie w związku z wystąpieniem w nim szkody polegającej na uszkodzeniu pojazdu w wyniku kolizji lub wypadku drogowego podczas podróży
 2. Za kolizję drogową uznamy każde zdarzenie drogowe, które pociągnęło za sobą wyłącznie straty materialne. O kolizji mówimy wtedy, gdy dochodzi do:
  1. zetknięcia, uszkodzenia pojazdu/pojazdów w wyniku tego, że któryś z kierowców nie zachował należytej ostrożności
  2. potrącenia pieszego, uderzenia w zwierzę
  3. zdarzenia z udziałem rowerzysty i innego uczestnika ruchu, zwierzyny
  4. innych sytuacji drogowych powodujących zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (również uszkodzenie opony czy szyby)
  5. niegroźnych w skutkach zdarzeń na parkingu, do których zaliczamy: rysy i otarcia karoserii, wgniecenie drzwi lub błotnika, uszkodzenie lusterka bocznego, zbicie reflektora
 3. Wypadek drogowy to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane przez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest uszkodzenie pojazdu oraz śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.”

Przykład, kiedy ubezpieczenie kaucji ma zastosowanie:

 • uszkodzenie karoserii podczas manewrowania na parkingu lub kempingu.
 • urwanie lusterka przez osoby trzecie.
 • wgniecenie zderzaka podczas kolizji drogowej.

Przykłady, kiedy ubezpieczenie kaucji nie ma zastosowania:

Uszkodzenia wnętrza lub wyposażenia pojazdu nie obejmuje ubezpieczenie kaucji. Przykłady:

  • urwanie prysznica
  • uszkodzenie markizy
  • zniszczenie materaca 
  • uzupełnienie ADBLUE
  • sprzątanie kampera

 

Najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia kaucji za kampera

 • Suma ubezpieczenia udziału własnego wynosi do 5000 zł (taką kwotę stosujemy przy większości naszych kamperów Premium i Prestige, a w przypadku kamperów Prestige+ i Premium+ pobieramy kaucję 8000 zł)
 • Wynajęty kamper nie może być starszy niż 10 lat, mieć DMC do 3,5 tony i musi możliwość przewozu do 9 osób ( większość naszych kamperów spełnia wymogi dotyczące DMC, a ponadto wszystkie nasze kampery są dużo młodsze niż 10 lat!)

Jak działa ubezpieczenie kaucji (udziału własnego) w przypadku szkody powstałej w wynajętym kamperze podczas podróży zagranicznych?

 • Istotne jest wykonanie zdjęć przed wynajmem i zdjęć ukazujących zgłoszoną szkodę.
 • Szkodę należy zgłosić do TU najpóźniej w dniu zwrotu. Zgłaszasz szkodę do TU (bez naszego pośrednictwa ani udziału) i przekazujesz im niezbędne dokumenty:
  • umowę najmu pojazdu
  • dokument określający udział własny określony w umowie najmu
  • dokument potwierdzający opłatę wynajmu (potwierdzenie przelewu)
  • potwierdzenie z policji o zaistnieniu kolizji, wypadku drogowym (jeśli dotyczy)
  • protokół sporządzony przez wypożyczalnię i podpisany przez Ubezpieczonego podczas zwrotu pojazdu – przy zwrocie pojazdu robimy protokół odbioru z uwzględnieniem opisu szkód, klient powinien wiedzieć, co ma być w tym miejscu wpisane.
  • potwierdzenie wpłaty udziału własnego (kaucji ) przez Ubezpieczonego (np. potwierdzenie z konta)
  • zdjęcia szkody oraz opis szkody
  • faktura z serwisu/warsztatu przy poważniejszej szkodzie wymagającej napraw. Przy mniejszych szkodach wystarczy opis KoKo Kamper (uwzględniający koszty zakupu, dojazdów do serwisu, dniówka kierowcy lub laweta itp.)
 • UWAGA! W KoKo Kamper potrącamy odpowiednią kwotę z wpłaconej kaucji, a Ty rozliczasz się bezpośrednio z TU.

Wynajem kampera bez udziału własnego w szkodzie

Kampery są pojazdami o dużej wartości, dlatego wypożyczalnie standardowo wymagają wpłacenia kaucji podczas wynajmu pojazdu. Kaucja stanowi tzw. udział własny klienta w przypadku szkód powstałych z jego winy, niezależnie od tego, czy to jest wypadek drogowy czy kolizja, czy też zarysowania lakieru lub uszkodzenie lusterka podczas manewrowania. W przypadku skorzystania z ubezpieczenia kaucji za kampera, ubezpieczyciel pokrywa koszt szkody powstałej podczas wynajmu kampera z winy wynajmującego. 

Przykładowa kalkulacja ubezpieczenia podróżnego:

Poznaj orientacyjne koszty ubezpieczenia podróżnego, z uwzględnieniem ubezpieczenia kaucji za wynajem kampera. Poniższa kalkulacja obejmuje standardowy zakres ubezpieczenia podróżnego z opcją wykupienie udziału własnego:

Okres najmu: 1 tydzień

Ubezpieczeni: rodzina 2+2

Zakres ubezpieczenia:

 • koszty leczenia 400 tys. zł / osoba
 • NNW: 25 tys. zł / osoba
 • OC: 300 tys. zł / osoba
 • bagaż: 3 tys. zł / osoba
 • wykupienie udziału własnego 5 tys. zł;
 • składka ubezpieczenia: około 490,00 zł (indywidualna wycena )

Uwaga: ubezpieczenie, o którym mowa, to nie tylko ubezpieczenie kaucji, ale też kompleksowe ubezpieczenie podróżne, które zapewnia też ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC .

Zawarcie umowy ubezpieczenia kaucji za wypożyczenie kampera

Uwaga: KoKo Kamper nie prowadzi sprzedaży ubezpieczeń i nie pośredniczy w zawieraniu umów ubezpieczeń! Pomagamy naszym klientom przekazując bezpośredni kontakt do brokera poniżej, który zadba o wybór odpowiedniej polisy na Waszą podróż kamperem KoKo Kamper za granicę.

Jeśli masz pytania dotyczące polisy lub chcesz zawrzeć umowę ubezpieczenia, skontaktuj się bezpośrednio z p. Oskarem Zawadzkim:

Oskar Zawadzki
Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.
email: oskar.zawadzki@xexpert.pl

https://xexpert.pl/ 

Na hasło „Koko Kamper” otrzymasz rabat -10% od kwoty za ubezpieczenie.

Jak wykupić ubezpieczenie kaucji
na wynajem kampera z KoKo Kamper?

Ubezpieczenie udziału własnego na wynajem kampera jest opcjonalnie dołączane do polisy (ubezpieczenie podróżne), którą można wykupić u brokera ubezpieczeniowego, wysyłając na e-mail  oskar.zawadzki@xexpert.pl  oraz kontakt@kokokamper.pl poniższe dane:

 • okres wyjazdu (data od do )
 • kraje pobytu (także kraje tranzytowe)
 • dane osób uczestniczących w podróży (imię, nazwisko, PESEL)
 • hasło “kokokamper”

Jeśli chcesz ubezpieczyć swoją podróż i dodatkowo zabezpieczyć wpłaconą kaucję za kampera, rozważ wykupienie polecanej przez nas polisy.

Poznaj naszą ofertę kamperów na wynajem! 

* Przedstawione tu informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów KC; aby uzyskać indywidualną ofertę dla siebie, napisz pod adres: oskar.zawadzki@xexpert.pl.

Nie zapomnij o haśle „Koko Kamper”, by uzyskać zniżkę -10%.