Kaucja za kampera na wynajem – nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Kaucja za kampera

Kaucja za kampera na wynajem - nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Kaucja za kampera

Wynajem kampera to dla wielu osób początek niezwykłej przygody z caravaningiem. Warto się do tej przygody dobrze przygotować, aby cieszyć się wymarzonych wakacji i w całości odzyskać kaucję za wynajem pojazdu kempingowego. Czy kaucja za kampera czy przyczepę jest obowiązkowa? Ile wynosi kaucja za kampera?  Za co możesz stracić kaucję i co robimy w KoKo Kamper, aby zminimalizować to ryzyko? 

Spis treści:

Co to jest kaucja za wynajem kampera lub przyczepy kempingowej?

Kaucja za kampera to opłata zwrotna, którą należy uiścić w momencie wynajmu pojazdu. Kaucja za kampera czy też kaucja za przyczepę kempingową jest pobierana we wszystkich wypożyczalniach kamperów i przyczep kempingowych. Nic dziwnego – kamper, który wypożyczasz wart jest średnio 500 000 zł w przypadku kamperów na kat. B i nawet ok. 1,5 miliona w przypadku kampera na kat.C. Ponadto uszkodzenie pojazdu i jego naprawa wyklucza go na jakiś czas z użytkowania, co naraża wypożyczalnię na straty.

Po co jest kaucja za kampera lub przyczepę?

Kaucja za kampera czy przyczepę kempingową stanowi zabezpieczenie finansowe dla wypożyczalni. Wysokość kaucji zależy od rodzaju i wartości pojazdu. Nikt nie zakłada złej woli wypożyczającego, ale czasem podczas użytkowania kampera czy przyczepy zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, wskutek których dochodzi do jakiegoś uszkodzenia. W takim przypadku z kaucji pobierana jest odpowiednia kwota na pokrycie szkody. Wcześniej informacja na temat ustalonej kwoty jest przesyłana do klienta do akceptacji. Jest to tzw. udział własny klienta w szkodzie. W naszej wypożyczalni KoKo Kamper również pobieramy kaucję za kampera czy przyczepę kempingową. Jednak nie ma powodu do obaw – w zdecydowanej większości przypadków kaucja jest zwracana w całości, bo nasi klienci oddają pojazdy w niezmienionym stanie. 

Jak dbamy o to, by klientowi nie potrącić z kaucji?

Nikt specjalnie nie niszczy wypożyczonego pojazdu, którym pojechał na wymarzoną wyprawę. Ale “wypadki przy pracy” mogą się zdarzyć, dlatego na wstępie minimalizujemy ryzyko uszkodzeń. W jaki sposób? Przed odbiorem kampera / przyczepy z wypożyczalni,  szkolimy naszych Klientów, jak użytkować i jak obsługiwać pojazd. Podczas szkolenia:

 • prezentujemy wszystkie istotne funkcjonalności i pokazujemy, jak obsługiwać pojazd
 • odpowiadamy na pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące obsługi pojazdu w trakcie podróży i podczas korzystania na kempingu
 • każdy wynajmujący może odbyć jazdę próbną za kierownicą w towarzystwie naszego przedstawiciela, który zaprezentuje praktyczne kwestie związane z prowadzeniem pojazdu. 
 • zachęcamy do obejrzenia instrukcji obsługi kampera na video! Nagranie warto obejrzeć także przed odbiorem kampera, mogą nasunąć się wówczas dodatkowe pytania.

Fakt, iż nasi klienci zostają gruntowni przeszkoleni, sprawia, że mogą w sposób bezszkodowy korzystać z kampera czy przyczepy, i mieć z tego ogromną frajdę. I – oczywiście – odzyskują kaucję w całości.  Zadowolenie naszych klientów potwierdzają kalendarze wypełnione rezerwacjami pojazdów, pozytywne opinie w Google oraz powracający klienci, którzy chcą skorzystać z naszych usług ponownie.

Uszkodziłem kampera – czy mam się bać?

Każdy przypadek traktujemy indywidualnie i zawsze stosujemy rozwiązania najkorzystniejsze dla naszych Klientów. Jeśli dojdzie do jakiejś szkody, to staramy się naprawiać ją w taki sposób, żeby koszt był możliwie najniższy. Jak to robimy? Np.

 • potrącamy z kaucji tylko faktycznie wydaną kwotę na zakup części i naprawę
 • jeśli to możliwe naprawiamy uszkodzone elementy zamiast wymieniać je na nowe (w niektórych przypadkach nie ma jednak możliwości naprawy, wówczas konieczny bywa zakup nowej części) 
 • reperujemy to, co się faktycznie zepsuło (konkretny element, a nie całość)

Przykład 1:

Klient uszkodził nogę od markizy. Nie wymieniliśmy całej markizy (jak zazwyczaj robią inne wypożyczalnie pojazdów kempingowych), co byłoby wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych (5000-5500 zł), tylko udało nam się wymienić samą nogę za kwotę ok 500 zł. Dzięki temu pechowy klient musiał pokryć tylko koszt wymiany tego elementu, a nie całej markizy. Ponadto udało nam się tymczasowo naprawić element, tak żeby kolejni klienci mogli swobodnie korzystać z markizy zanim otrzymaliśmy nowy element markizy do wymiany. 

Przykład 2:

Inny klient zniszczył materiał markizy. Zamiast kupować nową markizę za ok. 5000-5500 zł wymieniliśmy sam materiał, dzięki czemu koszt naprawy był zdecydowanie niższy i wyniósł tylko 1400 zł. Najprościej byłoby zapewne kupić nową markizę (zapewna tak zrobiłaby większość wypożyczalni), ale nam zależało na tym, żeby klient nie musiał ponosić tak wysokiego wydatku.

Przykład 3:

Uszkodzenia zdarzają się także we wnętrzu kampera. Jeden z mieszkańców kampera złamał zawiasy od stołu. Zamiast kupować nowe zawiasy w sklepie caravaningowym za 300 zł, zdecydowaliśmy się kupić odpowiednie elementy w sklepie stolarskim za 90 zł. Stół po naprawie działa bez zarzutu, a dzięki temu nasz klient zaoszczędził ponad 200 zł.

Przykład 4:

Kolejny klient miał pecha, uszkodził front od lodówki, która jest jednym z droższych elementów wyposażenia pojazdu. Ale także w tym przypadku udało nam się zminimalizować koszt naprawy. Zamiast wymienić całe drzwi za 2400 zł kupiliśmy element do wymiany za 800 zł. Lodówka wygląda jak nowa, a w kieszeni klienta zostało 1600 zł. 

Kaucja za kampera – kiedy ją stracisz i jak tego uniknąć?

Zobaczcie inne przykładowe sytuacje i kwoty potrącenia z kaucji. Zwróćcie też uwagę, że większości przypadków to wcale nie są szkody, tylko po prostu… zaniedbania, których można bardzo łatwo uniknąć: 

Kaucja za kampera – jak uniknąć potrącenia?

 • przeczytaj warunki najmu kampera / przyczepy i stosuj się do nich 
 • nie obawiaj się zadawać pytań podczas szkolenia z obsługi kampera
 • podczas najmu dbaj o pojazd tak jak byś dbał o swój własny
 • jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi lub coś uszkodzisz, od razu nas o tym poinformuj
 • przed zdaniem kampera do wypożyczalni opróżnij toaletę chemiczną i zbiorniki wody szarej, posprzątaj pojazd w środku, umyj go na myjni i zatankuj.
 • Zwrot nieumytego pojazdu z zewnątrz – 150,00 zł (kampery w każdą podróż wyruszają czyste i eleganckie; bardzo nam zależy, żeby wracały do nas w podobnym stanie i dlatego w drodze do wypożyczalni zachęcamy do odwiedzenia myjni)
 • Zwrot nieposprzątanego pojazdu wewnątrz – 450,00 zł (oddaj pojazd w takim stanie, w jakim go zastałeś. Sprzątanie kampera po wyprawie nie jest wcale straszne, a pozwala zaoszczędzić 450 zł)
 • Zwrot pojazdu z zaplamioną tapicerków – pranie tapicerki  200,00 zł/1 element (żeby uniknąć tej opłaty, wystarczy ostrożnie nalewać wino, kawę czy herbatę)
 • Zwrot pojazdu z poplamionym materacem – pranie i czyszczenie materaca – 400,00 zł/szt. (jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, to warto używać nieprzemakalnych ochraniaczy na materac)

 

Zwrot pojazdu z nieopróżnioną toaletą i nieopróżnionym zbiornikiem wody szarej – opróżnienie zbiorników na nieczystości kpl. 250,00 zł (jeśli zostawisz tę “przyjemność” naszej ekipie, to z Twojej kaucji zostanie odliczona kwota tej usługi). Opróżnienie toalety i zbiornika szarej wody jest możliwe nie tylko w specjalnych punktach, ale też na stacjach z opcją WC BUS.

 • Zwrot niezatankowanego pojazdu – 100 zł + wartość z rachunku na stacji (po prostu zatankuj pojazd;  kilka minut na stacji pozwala uchronić przed utratą 100 zł). Pojazd należy zatankować do takiego poziomu, jaki był w momencie odbioru pojazdu.
 • Oddanie pojazdu bez uzupełnionego Adblue – 100 zł + wartość rachunku. Żeby uniknąć tego potrącenia z kaucji zatankuj Adblue do pełna, a przy zwrocie pojazdu pokaż nam paragon
 • Złamanie zakazu palenia w kamperze – 2000,00 zł (paleniu w pojazdach mówimy stanowcze “nie!”, bo zapach tytoniu przenika do tapicerki i w obicia, i jest bardzo trudny do usunięcia).
 • Mandat – opłata administracyjna w wysokości 246 zł + opłaty z leasingu + wartość mandatu (wystarczy przestrzegać przepisów drogowych… nasze kampery mają dobre silniki i na pewno czasem masz ochotę mocniej dać gaz do dechy, ale pamiętaj o zasadach panujących na drogach i – przede wszystkim – własnym bezpieczeństwie)
 • rysy na lakierze 
 • obite alufelgi
 • wgniecenia i otarcia parkingowe
 • braki w wyposażeniu
 • uszkodzone mechanizmy i uchwyty szafek lub szuflad
 • zabrudzone materace lub tapicerka
 • zepsuta moskitiera czy markiza

Co jeszcze mogę zrobić, by uniknąć potrącenia kaucji za kampera lub przyczepę kempingową?

Zawsze przed wynajmem kampera lub przyczepy kempingowej zapoznaj się z warunkami najmu. Dzięki temu wiesz, jaka odpowiedzialność spoczywa na nas, a jaka na Tobie w momencie podpisania umowy. 

Chcesz zobaczyć już teraz warunki najmu? Kliknij link:

* Warunki najmu dla kampera na B, kampera na C, przyczepy kempingowej i busa Toyota są takie same; różnią się jedynie wysokością kaucji.

 • Zachowaj dużą ostrożność podczas manewrowania na parkingach i kempingach – to tam najczęściej dochodzi do drobnych otarć lakieru czy wgnieceń, za które może nastąpić potrącenie z kaucji. Zawsze sprawdź miejsce parkingowe: przed wykonaniem manewru obejdź pojazd dookoła, żeby wykluczyć niespodzianki, które mogą czyhać w pobliżu kampera. Jeśli podróżujesz z innymi osobami to o taką pomoc najlepiej poprosić współpasażera – istotne jest sprawdzenie odległości od przeszkód w pobliżu pojazdu takich jak: gałęzie, obecność pnia, kamienia, wysokiego krawężnika. 
 • Jeśli jakaś szkoda wydarzyła się podczas Twojej podróży, to… nie martw się. Jesteśmy tu dla Ciebie i jesteśmy po to, żeby jak najszybciej znaleźć rozwiązanie, zanim jeszcze wrócisz. Dlatego jeśli pojawi się jakiś problem, usterka czy uszkodzenie, zgłoś nam to od razu. Dzięki temu będziemy mogli się lepiej przygotować do czekającej nas naprawy np. natychmiast zamówić potrzebne części. Przyspieszy to również wycenę naprawy i wyliczenie kwoty, która będzie potrącona z Twojej kaucji.
 • Jeśli podczas szkody jakiś element lub nawet fragment elementu odpadnie, to weź go ze sobą. Możliwe że będziemy mogli go wykorzystać do naprawy, co obniży kwotę potrącenia z kaucji. 
 • Zwracaj uwagę na wyświetlacze i poinformuj nas od razu, jeśli zapali się jakaś nowa kontrolka. Ustalimy, czy wymagane jest podjęcie działań, czy możesz spokojnie kontynuować podróż.

Ile wynosi kaucja za kampera i za przyczepę kempingową w KoKo Kamper?

Wysokość kaucji za kampera / przyczepę jest powiązana z wartością sprzętu. W wypożyczalni KoKo Kamper kaucja przedstawia się następująco:

 • Kaucja za przyczepę kempingową – 3000 zł
 • Kaucja za kampera na kat. B (kampery Premium i Prestige, kampervany) – 5000 zł
 • Kaucja za kampera na kat. B (Kampery Premium+, Prestige+) – 8000 zł
 • Kaucja za kampera na kat. C (Frankia Platin) – 15 000 zł
 • Kaucja za busa Toyotę – 3000 zł
Dodatkowe informacje na temat kosztu wynajmu znajdziesz w cenniku najmu kamperów i cenniku najmu przyczep kempingowych.

Kiedy muszę wpłacić kaucję za wynajęcie kampera?

Kaucja za wypożyczenie kampera jest wpłacana gotówką w dniu wydania pojazdu. W przypadku przelewu kaucja musi być zaksięgowana na naszym koncie w momencie wydawania pojazdu. 

Co to jest protokół odbioru kampera?

Przed wypożyczeniem pojazdu kempingowego sporządzamy wspólnie z wynajmującym protokół zdawczo-odbiorczy kampera / przyczepy kempingowej. Jest do dokument, który potwierdza stan pojazdu w momencie wypożyczenia. W czasie wspólnych oględzin wykonujemy zdjęcia, które zostają udostępnione obydwu stronom. Na protokole najemca potwierdza też fakt odbycia szkolenia z obsługi pojazdu i zrozumienia przekazanych informacji.

Zwrot kaucji za kampera – kiedy zwracana jest kaucja za wynajęcie kampera?

W momencie zwrotu pojazdu do wypożyczalni sporządzamy i podpisujemy protokół zdawczo-odbiorczy. Sprawdzamy wówczas obecność widocznych uszkodzeń na zewnątrz i w środku pojazdu. Jeśli po sprawdzeniu pojazdu nie stwierdzamy żadnych uszkodzeń czy braków, to kaucja jest zwracana w całości od razu lub maksymalnie do 14 dni kalendarzowych od zdania pojazdu. 

Natomiast w przypadku stwierdzenia szkód, termin zwrotu kaucji jest zależny od czasu uzyskania wyceny za naprawy, którą następnie przedstawiamy klientowi do akceptacji. Wycenę szkód staramy się uzyskać jak najszybciej, jednak w sezonie ten czas może ulec wydłużeniu, do momentu gdy pojazdy wrócą z zaplanowanych wyjazdów. Po zaakceptowaniu przez klienta wyceny za naprawy, ruszamy z procedurą zwrotu kaucji, pomniejszonej o potrącenia. Pieniądze zwracamy niezwłocznie po zaakceptowaniu przez klienta wyceny za naprawy. 

Ubezpieczenie kaucji za wynajem kampera

Ubezpieczenie kaucji za kampera to nowa usługa, którą możesz wykupić u sprawdzonego brokera. Ubezpieczenie kaucji NIE zwalnia Cię z zapłacenia kaucji, za to znosi Twoją odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane kolizją, wypadkiem lub działaniem osób trzecich. Umożliwia uzyskanie zwrotu kwoty potrąconej z kaucji wynikające ze szkody. Wszystkie informacje na temat ubezpieczenia kaucji opisaliśmy w artykule na naszym blogu „Ubezpieczenie kaucji za kampera”.

Szerokiej drogi!

Ciesz się swoją wymarzoną podróżą i korzystaj z wolności, jaką oferują nasze komfortowe, doskonale wyposażone kampery i przyczepy kempingowe na wynajem. Zależy nam, żeby pojazdy w KoKo Kamper zawsze były doskonale przygotowane dla naszych Klientów. Dbamy o ich stan techniczny, regularnie serwisujemy i zapewniamy nowoczesne wyposażenie. Dokładamy wszelkich starań, aby Twoja podróż z KoKo Kamper była prawdziwą przyjemnością!